handel

Written by

Amazon Go – tam, gdzie handel stacjonarny spotyka się z e-commerce

Bez kategorii| Views: 469

Po wielu latach wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w zakresie e-commerce, Amazon wkroczył w poniedziałek w handel stacjonarny. Zrobił to jednak w wielkim stylu, ponieważ wprowadził coś, co jeszcze nie miało miejsca – bezobsługowy sklep spożywczy. Czy takie rozwiązanie jest przyszłością handlu?

 

Nowe rozwiązania od Amazon

Z rocznym opóźnieniem, ale jest! Amazon otworzył w poniedziałek pierwszy sklep stacjonarny Amazon Go, w którym nie pracują kasjerzy. Co więcej, skanowanie produktów nie odbywa się przy kasach samoobsługowych. Jedynymi pracownikami są osoby uzupełniające towary oraz ochrona sprawdzająca dowody tożsamości w przypadku sprzedaży alkoholu. Klient wchodzi do sklepu i skanuje swojego smartfona podpiętego do aplikacji i karty kredytowej. Wybiera interesujące go produkty, a przy wyjściu zapłata za zakupy jest pobierana z jego rachunku.

Co ciekawe, taką wizję zakupów zaprezentowało już 12 lat temu IBM RFID w reklamie, która (jakby nie patrzeć) w zeszły poniedziałek stała się faktem:

Szansa na obejście zakazu handlu w niedziele

Pisaliśmy na blogu o tym, że e-commerce może stać się alternatywą dla zamkniętych w tym czasie sklepów stacjonarnych (Zakaz handlu w niedziele a sklepy internetowe). Rzeczywistość coraz bardziej wskazuje ten kierunek myślenia przedsiębiorców. Po wczorajszym podpisaniu ustawy przez prezydenta, w internecie już można znaleźć informacje o tym, że kolejnym krokiem na obejście zakazu jest otwieranie showroomów. Klient ma w nim możliwość przeglądania towarów, a nawet ich „przymierzania”. Po dokonaniu decyzji zakupowej skanuje kod towaru swoim smartfonem, a pieniądze, (podobnie jak w Amazon Go), pobierane są z podpiętej do niego karty kredytowej. Realnie więc dokonuje zakupu przez interent, który zakazany nie jest. Następnie odbiera swoje zakupy od ręki. Jedynymi pracownikami, jacy obsługiwaliby sklep, byłaby ochrona, co również nie jest zakazane przez prawo. Nie da się nie zauważyć podobieństwa do rozwiązań internetowego giganta.

handelOczywiście takie plany i zapowiedzi polskich przedsiębiorców nie pozostają bez odpowiedzi rządzących. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że jeśli pojawią się próby obejścia prawa, wówczas zajdą zmiany w przepisach.

Czy połączenie e-commerce z handlem stacjonarlnym i odbiorem towaru na miejscu ma przyszłość? Zdecydowanie, bowiem sam Amazon już zapowiada otwarcie 2000 nowych placówek – najwięcej na terenie Stanów, jednak na mapie pojawia się również Europa, głównie Francja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Amazon Go – tam, gdzie handel stacjonarny spotyka się z e-commerce

czas na przeczytanie: 2 min