Obejrzyj webinar"Pimcore w praktyce: Jak skutecznie zarządzać informacjami o produkcie?"

Amazon Go - tam, gdzie handel stacjonarny spotyka się z e-commerce

Z rocznym opóźnieniem, ale jest! Amazon otworzył w poniedziałek pierwszy sklep stacjonarny Amazon Go, w którym nie pracują kasjerzy.
Łukasz Szymański
Łukasz Szymański
Business development, Marketing online
Darmowa konsultacja

Po wielu latach wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w zakresie e-commerce, Amazon wkroczył w poniedziałek w handel stacjonarny. Zrobił to jednak w wielkim stylu, ponieważ wprowadził coś, co jeszcze nie miało miejsca – bezobsługowy sklep spożywczy. Czy takie rozwiązanie jest przyszłością handlu?

Nowe rozwiązania od Amazon

Z rocznym opóźnieniem, ale jest! Amazon otworzył w poniedziałek pierwszy sklep stacjonarny Amazon Go, w którym nie pracują kasjerzy. Co więcej, skanowanie produktów nie odbywa się przy kasach samoobsługowych. Jedynymi pracownikami są osoby uzupełniające towary oraz ochrona sprawdzająca dowody tożsamości w przypadku sprzedaży alkoholu. Klient wchodzi do sklepu i skanuje swojego smartfona podpiętego do aplikacji i karty kredytowej. Wybiera interesujące go produkty, a przy wyjściu zapłata za zakupy jest pobierana z jego rachunku.

Co ciekawe, taką wizję zakupów zaprezentowało już 12 lat temu IBM RFID w reklamie, która (jakby nie patrzeć) w zeszły poniedziałek stała się faktem:

Szansa na obejście zakazu handlu w niedziele

Pisaliśmy na blogu o tym, że e-commerce może stać się alternatywą dla zamkniętych w tym czasie sklepów stacjonarnych. Rzeczywistość coraz bardziej wskazuje ten kierunek myślenia przedsiębiorców. Po wczorajszym podpisaniu ustawy przez prezydenta, w internecie już można znaleźć informacje o tym, że kolejnym krokiem na obejście zakazu jest otwieranie showroomów. Klient ma w nim możliwość przeglądania towarów, a nawet ich „przymierzania”. Po dokonaniu decyzji zakupowej skanuje kod towaru swoim smartfonem, a pieniądze, (podobnie jak w Amazon Go), pobierane są z podpiętej do niego karty kredytowej. Realnie więc dokonuje zakupu przez interent, który zakazany nie jest. Następnie odbiera swoje zakupy od ręki. Jedynymi pracownikami, jacy obsługiwaliby sklep, byłaby ochrona, co również nie jest zakazane przez prawo. Nie da się nie zauważyć podobieństwa do rozwiązań internetowego giganta.

Oczywiście takie plany i zapowiedzi polskich przedsiębiorców nie pozostają bez odpowiedzi rządzących. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że jeśli pojawią się próby obejścia prawa, wówczas zajdą zmiany w przepisach.

Czy połączenie e-commerce z handlem stacjonarnym i odbiorem towaru na miejscu ma przyszłość? Zdecydowanie, bowiem sam Amazon już zapowiada otwarcie 2000 nowych placówek - najwięcej na terenie Stanów, jednak na mapie pojawia się również Europa, głównie Francja.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Content marketing w służbie e-commerce

30 stycznia 2018
Działania content marketingowe nie kończą się z chwilą wzrostu ruchu w e-sklepie lecz są kontynuowane, jako integralny element strategii biznesowej firmy.

Sprzedaż ratalna. Sprawdź czy jesteś pośrednikiem kredytowym!

24 stycznia 2018
Bliższe zapoznanie się z tematem, jak i zastosowanie się do obowiązującego prawa może uchronić biznes przed znacznymi stratami finansowymi.

Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas