Amazon

Written by

Amazon: rekordowy zysk, strajki i kontrole

Bez kategorii| Views: 259

Jedna z najprężniej rozwijających się firm świata nie przestaje zaskakiwać. Z jednej strony odnotowuje rekordowe wyniki finansowe, z drugiej musi się mierzyć ze strajkami pracowników w Niemczech i Hiszpanii. A do tego polski rząd domaga się kontroli.

 

Zyski, które zaskoczyły analityków

5,07 dolara za jedną akcję, a nie jak przewidywali analitycy 2,48 dolara – tyle Amazon uzyskał w drugim kwartale tego roku. Ogółem internetowy gigant odnotował 2,53 mld dolarów zysku netto. Tak dobre wyniki akcji przekładają się na kolejne prognozy finansowe, według których Amazon w kolejnym kwartale może osiągnąć nawet 59,8 dolarów mld dolarów zysku ze sprzedaży.

Jak widać, spółka Jeffa Bezosa ma się dobrze i nie musi dokładać szczególnych starań, by interes prężnie rósł. Po podaniu do informacji publicznej wyników finansowych, akcje Amazon wzrosły o 4%! Może się więc okazać, że kolejne prognozy nie będą pokrywać się z rewelacyjnymi wynikami.

 

Zobacz wpis: Amazon Go – tam, gdzie handle stacjonarny spotyka się z e-commerce

 

Tymczasem pracownicy protestują…

Jednodniowy strajk zapowiedzieli pracownicy 8 niemieckich oddziałów Amazona. W tym samym czasie w trzydniowym strajku brało udział 1800 osób. W Polsce do jako takiego strajku nie doszło, niemniej jednak wykonywane było tylko minimum zagwarantowane w umowie. Połowa lipca to nie przypadkowa data na organizowanie protestów, bowiem w tym czasie Amazon organizuje wyprzedaże – Prime Day.

Oczywiście niezadowolenie pracowników ma związek z ogłoszonymi wspaniałymi dobrymi finansowymi spółki. Są oni przekonani, że dobra passa firmy opiera się głównie na oszczędnościach, które ulokowane są w pensjach pracowników na niższych szczeblach.

O niezbyt dobrym traktowaniu personelu w Amazonie mówi się już od lat. Rzecznicy prasowi oczywiście zaprzeczają, że w spółce dochodzi do nadużyć. Jednak nieoficjalnie mówi się, że Amazon pod ofertą miejsc prac i rozwoju infrastruktury w danym obszarze, jednocześnie wprowadza własne zasady traktowania pracowników, które nie podlegają odgórnym dyrektywom.

Tymczasem Amazon w Polsce rozwija inwestycje. W czerwcu ogłoszono, że w Sosnowcu ma powstać 130 tys. mkw magazyn, w którym zatrudnienie znajdzie 9 tys. pracowników. Docelowo przechowywanych w tym miejscu ma być ok. 16 mln produktów, głównie odzież i obuwie.

 

Ministerstwo Pracy chce kontroli. Amazon odpowiada

AmazonW związku z pojawiającymi się informacjami na temat warunków zatrudnienia, również w Polsce, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zgłosiło Głównego Inspektora Pracy z prośbę o skontrolowanie polskich centrów Amazona.

„Od 2014 r. stworzyliśmy w Polsce ponad 14 000 stałych miejsc pracy, zapewniając osobom u nas zatrudnionym bezpieczne i dobre warunki pracy. Chcąc walczyć z mitami na nasz temat otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście” – odpowiada Maria Rzetelska, PR manager w Amazon Poland.

Czy do kontroli dojdzie, na tę chwilę nie wiadomo. Patrząc jednak na niezbyt dobre nastroje wokół spółki wydaje się jednak, że żadne wyniki finansowe nie będą w stanie zasłonić narastające, negatywne nastroje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Amazon: rekordowy zysk, strajki i kontrole

czas na przeczytanie: 2 min