dron

Written by

Amazon zaprezentował nowy dron Prime Air

Bez kategorii| Views: 242

Amazon zaprezentował nowy model drona, który ma dostarczać produkty, bezpośrednio do klienta. Coraz bardziej rozwijająca się technologia pozwala na nowe możliwości, co jednak nie jest jednoznaczne z tym, że nie pojawiają się problemy na horyzoncie.

 

Nowy model drona

dronIdeę dostarczania zamówionych online produktów poprzez drony, po raz pierwszy Amazon zaprezentował w 2013 r. Od tamtego czasu regularnie, mniej więcej co rok, pojawiają się nowe informacje na ten temat. Na przestrzeni lat zmieniały się także modele dronów, a wraz z nimi koncepcje tego, jak towary mają być dostarczane. I chociaż ta idea spotyka się z umiarkowanym entuzjazmem, Amazon nie zaprzestaje w dążeniach do osiągnięcia celu.

W zeszłym tygodniu został zaprezentowany zupełnie nowy model drona, który różny od tego, co w przeszłości prezentowała firma Bezosa. Wizualnie nie przypomina tradycyjnych urządzeń tego typu, a to właśnie cała technologia, jaką w sobie skrywa, zawarta jest w jego wyglądzie. Został on wyposażony w płaty, które wytwarzają siłę nośną w locie poziomym. Pełnią one również funkcję stateczników oraz osłonę dla śmigieł. Takie rozwiązanie pozwala na o wiele większą stabilizację urządzenia oraz jego bezpieczeństwo. Usprawnieniu uległa również jego wydajność oraz zasięg.

 

Nowoczesna technologia drona

Najnowszy model drona Amazona jest niezwykle inteligentny. Poprzez zastosowanie uczenia maszynowego wykrywa obiekty stałe, które stanowią dla niego potencjalne zagrożenie: kominy, linie elektryczne, wysokie budynki itp. Jednak na tym urządzenie nie poprzestaje – bardzo uważnie analizuje otoczenie i wykrywa również obiekty ruchome – inne drony, ptaki, paralotniarzy itp. Taka sama analiza dokonywana jest w momencie dostawy towarów do odbiorcy. Dron „patrzy” czy w miejscu postawienia paczki nie znajdują się ludzie, zwierzęta oraz czy miejsce w którym ma się znaleźć towar dysponuje odpowiednio dużą przestrzenią.

 

Amazon prezentuje nowy dron

 

Jeśli już mowa o dostawie, tutaj również pojawia się technologiczna ciekawostka – dron sam w sobie nie będzie lądował. Będzie obniżał pułap swojego lotu na około pół metra nad ziemią i zrzucał paczkę. W przypadku przedmiotów miękkich takie rozwiązanie jest nawet bardziej oszczędne. Co jednak, jeśli w paczce zapakowane są przedmioty delikatne? Tego chyba Amazon nie przewidział…

Internetowy gigant chce wprowadzić system, zapewniający dostarczenie w przeciągu 30 minut od zamówienia, już na początku przyszłego roku. Obecnie firma posiada zgodę od Amerykańskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego na testowanie urządzeń w przestrzeni. Nie ma jednak pozwolenia na dostarczanie towarów w ten sposób.

Z pewnością technologia „wykryj i unikaj”, która minimalizuje ryzyko wystąpienia przeszkód oraz własny system zarządzania ruchem powietrznym to prace, które świadczą o zaangażowaniu firmy w ten projekt. Jednak radzimy patrzeć na niego z dozą sceptycyzmu. Należy przypomnieć, że pierwsza zapowiedź o nowej, rewolucyjnej dostawie w branży sklepów internetowych pojawiła się w 2013 roku. Do tej pory nie tylko nie udało się wyprodukować urządzenia w regularne użycie, które będzie na tyle bezpieczne i inteligentne, by móc latać w przestrzeni powietrznej. Nie udało się również przez ten czas uzyskać stosowanych prawnych zezwoleń. Czy zatem początek przyszłego roku to realna data na wdrożenie dostawy dronami? Miejmy nadzieję, że tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Amazon zaprezentował nowy dron Prime Air

czas na przeczytanie: 2 min