Sklepy

Written by

Fałszywe sklepy internetowe – jak je rozpoznać?

Bez kategorii| Views: 253

10 lat temu wyłudzenia pieniędzy na nielegalnych sklepach internetowych były niejako integralnym elementem serwisów aukcyjnych. Z pewnością wiele się od tamtego czasu zmieniło, co jednak nie znaczy, że fałszywe sklepy przestały istnieć. Oto kilka wskazówek jak je rozpoznać.

 

Transformacja fałszywych sklepów internetowych

Pierwsze oszustwa w kwestii zakupów internetowych w polskiej części sieci miały miejsce ponad dekadę temu. Wyłudzenia pieniędzy opierały się na zamieszczeniu zdjęć prawdziwego produktu. Dochodziło do transakcji, a przesyłki były nawet wysyłane do adresata. Niestety ich zawartość była daleka od zamawianych towarów.

Obecnie o fałszerstwo jest o wiele trudniej. Zdecydowanie wzrosła świadomość kupujących. Również platformy sprzedażowe wprowadziły rozbudowany system weryfikacji, który minimalizuje ryzyko fałszerstwa. Nie oznacza to jednak, że do takowych nie dochodzi. Sama procedura jest po prostu bardziej złożona, zaś fałszerze przenieśli się na indywidualne domeny.

Sklepy te cechują się profesjonalnym wyglądem, który na pierwszy rzut oka bardzo dobrze imituje sprawnie działające platformy sprzedażowe. Warto jednak przyglądać się szczegółom.

 

Rozbudowane sklepy, które nic nie sprzedają

SklepyBezpieczeństwo w obecnym e-commerce jest złożone. By nie zostać ofiarą oszustwa, należy zwracać uwagę na szereg czynników. Z jednej strony konsumenci mają większą świadomość tego, by nie dokonywać transakcji w podejrzanych sklepach. Z drugiej jednak sposób wykonania tego typu platform sprzedażowych z każdym rokiem jest coraz wyższy.

Jednym z kluczowych elementów, jakie powinny dać klientom do myślenia są informacje o sklepie. Dane kontaktowe powinny składać się nie tylko z ulicy, nazwy firmy i maila. Są to informacje, które w żaden sposób nie poświadczają o prawdziwości  sklepu. Infolinia, osoby kontaktowe czy klarowne zapisy w regulaminie – to pierwsze elementy, jakie należy poddać sprawdzeniu w procesie weryfikacji prawdziwości sklepu.

 

Masz wątpliwości? Zacznij szukać odpowiedzi

Fałszywe sklepy internetowe nawet przy największych staraniach są możliwe do oszacowania i nie są konieczne w tym celu konieczne zaawansowane narzędzia czy wiedza. Najlepszym sposobem na ocenę podanych na stronie informacji jest ich wklejenie w wyszukiwarkę. Jeśli nie wydadzą się one prawdziwe, najprawdopodobniej takie nie są. Szczególnie należy skupić się na osobach, które podane są do kontaktu lub podane jako osoba zarządzająca. To najskuteczniejszy sposób na upewnienie się czy źródło z którego planowany jest zakup jest warte zaufania.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak rozpoznać czy sklep internetowy jest prawdziwy, przeczytaj wpis Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Na ciekawym przykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fałszywe sklepy internetowe – jak je rozpoznać?

czas na przeczytanie: 2 min