płatności online

Written by

Polacy nie lubią płatności online

Bez kategorii| Views: 384

Wśród Polaków, płatności online wciąż ustępują popularnością transakcjom gotówkowym. Coraz częściej decydujemy się na zakupy przez internet, a  rozwój sklepów internetowych i portali aukcyjnych jest prężny, nadal jednak wolimy płacić gotówką.

 

Wolimy gotówkę bądź przelew

Jak wynika z badania Blue Media – „Podejście Polaków do fintechu”, w porównaniu  z poprzednim rokiem, o 4 punkty do 38%, wzrósł odsetek ludzi niezdecydowanych w kwestii udostępniania swoich danych zewnętrznym podmiotom bankowym. Zaledwie 12% osób, które zostały przebadane jest gotowych na takie rozwiązanie.

Wyniki badania dotyczące gotowości do korzystania z usług finansowych oferowanych przez instytucje inne niż finansowe pokazują, że jesteśmy w tej kwestii niezdecydowani. Brak opinii wyraziło 48% ankietowanych. To duża zmiana w porównaniu z badaniami sprzed 2 lat, gdy taką deklarację złożyło zaledwie 13%. Tylko 7% ankietowanych udzieliło odpowiedzi pozytywnej, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat spadł odsetek osób, które na pewno nie skorzystają z niebankowych usług finansowych
(z 81% do 44%).

Osoby, które zdecydowałyby się na udostępnienie swoich danych, najmniej chętnie zrobiłyby to za pośrednictwem Google i Facebooka. Nieco większym zaufaniem ankietowanych cieszą się kolejno: operatorzy płatności, firmy telekomunikacyjne, zaufane sklepy internetowe, kończąc na bankach, których zaufaniem darzy co trzeci przebadany.

Badania wykonane przez Kantar TNS pokazują, że niemal połowa kupujących w interencie (48%) woli płacić za zakupione towary gotówką przy odbiorze. Mniej popularne (31%) są płatności online na stronie banku lub przedpłata przelewem.

 

Skąd niechęć do płatności online?

płatności onlinePłatność gotówką daje podświadomą możliwość kontroli tego, jak pieniądze są wydawane. Brak zaufania do płatności online

wynika z wielu aspektów. Postawą jest jeszcze mało rozwinięty system bezpieczeństwa, jaki oferują sklepy internetowe. Z drugiej strony spotkać się można z takimi rozwiązaniami jak usługa paybynet. Pozwala ona na automatyczne wypełnianie danych do przelewu. Dzięki temu  minimalizowane jest ryzyko jakiejkolwiek pomyłki. Z drugiej strony takie rozwiązania mogą być dla klientów swego rodzaju zagrożeniem.

Czy płatności online mają szansę zyskać na popularności w przyszłości? Z pewnością tak, jednak podstawa tej zmiany może leżeć nie tylko po stronie sklepów online, ale również w nowoczesnym systemie bankowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polacy nie lubią płatności online

czas na przeczytanie: 2 min