sklepy internetowe

Written by

Polski rząd będzie blokował sklepy internetowe

Bez kategorii| Views: 234

Ministerstwo cyfryzacji, finansów i infrastruktury właśnie dały zielone światło w kwestii blokowania niektórych stron internetowych. Z podanych do tej pory wiadomości wynika, że nowe rozporządzenie ma przede wszystkim uderzyć w sklepy internetowe.

 

Instytucje z możliwością blokowania stron

Blokowanie dostępu do stron internetowych ma leżeć w kompetencjach instytucji państwowych. Taką władzę mają otrzymać ministrowie, UOKiK, KNF oraz SANEPiD. Ograniczenie dostępu ma się odbywać w podobny sposób, w jaki do tej pory blokowane były domeny oferujące usługi hazardowe oraz o tematyce terrorystycznej.

Praktyka pokazuje jednak, że tego typu obostrzenia nie zawsze zdają egzamin. Cała procedura zaczyna się od zgłoszenia domeny do ministerstwa. Po rozpatrzeniu wniosku strona jest umieszczana na liście, a następnie blokowana. Okazuje się jednak, że blokowany jest jedynie adres www, który po blokadzie może ulec delikatnej modyfikacji np. poprzez dodanie jednej cyfry czy litery. W konsekwencji użytkownicy nadal mogą trafić na stronę, zaś ponowny proces blokowania nowego adresu trwa kilka dni.

 

Sklepy internetowe i strony na zakazanej liście

sklepy internetoweW celu usprawnienia prac względem blokowania stron, miałby powstać „centralny rejestr domen internetowych służących do oferowania towarów i usług niezgodnych z prawem”. Miałyby być wciągane na niego przed wszystkim strony oraz sklepy internetowe, które:

  • Wprowadzają klientów w błąd
  • Prowadzą sprzedaż produktów nielegalnych
  • Oferujące sprzedaż dopalaczy oraz substancji niedozwolonych przez polskie prawo
  • Oferujące produkty uznane za niebezpieczne
  • Nielegalni bukmacherzy
  • Strony oferujące usługi przejazdowe bez licencji
  • Serwisy oferujące usługi finansowe, które są przez KNF uznane za wprowadzające w błąd i inne

Patrząc jedynie na spis wyżej wymienionych usług szacuje się, że zakazowi ma podlegać ok 37% obecnie działających stron. Zakres ich usług to rozrywka, turystyka, kredyty konsumenckie czy elektronika.

Szczegóły dotyczące nowego rozporządzenia są na chwilę obecną bardzo ogólne. Nie wiadomo kiedy wejdą w życie, nie ma również dokładnych danych dotyczących tego, jak ma wyglądać cała procedura. Wiele wskazuje jednak na to, że rząd będzie podążał ścieżką cenzurowania internetu, która ostatecznie została odrzucona w Unii Europejskiej w postaci ACTA 2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polski rząd będzie blokował sklepy internetowe

czas na przeczytanie: 2 min