sklepy przyszłości

Written by

Sklepy przyszłości

Bez kategorii| Views: 299

Jak będą wyglądały sklepy przyszłości? Odpowiedź na to pytanie znają właściciele Żabki – jednej z najpopularniejszych w Polsce sieci sklepów formatu conveniencie. Prezentacja tej wizji, odbyła się z okazji 20 lat obecności Żabki na polskim rynku.

 

Sklepy jutra, bo tak brzmiał tytuł prezentacji, to szereg innowacji mających na celu automatyzację i skrócenie procesu zakupów. Zapowiedziane zmiany dotyczą też formy prezentowania oferty klientowi oraz rozszerzenia możliwych form płatności.

Nad usprawnieniami ma czuwać sztuczna inteligencja. W zakupach pomogą inteligentne półki, które będą rozpoznawać klientów. Mając w systemie dane dotyczące ich poprzednich zakupów, na ekranie umieszczonym przy półce, wyświetli się reklama proponowanego produktu. Kiedy klient podniesie towar, w tym samym miejscu zostaną wyświetlone najistotniejsze informacje na jego temat. Cyfrowe listwy cenowe spowodują, że cena umieszczona pod produktem będzie zawsze aktualna.

 

Koniec z kasowaniem produktów

O ile samoobsługowe kasy są od lat obecne na rynku, o tyle kasowanie produktów w wyniku rozpoznawania ich wyglądu stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie. Sklepy przyszłości zaopatrzone będą w system dzięki któremu kupowane towary wystarczy umieścić w odpowiednim pojemniku. Za resztę procesu kasowania odpowiada inteligentne urządzenie. Patrząc na zapowiedzi Żabki wydaje się, że będzie to rozwiązanie bardzo wygodne. Ponadto znacznemu skróceniu ulegną kolejki, a zatem nabywanie produktów będzie niezwykle szybkie.

 

Aplikacja mobilna

sklepy przyszłościNarzędziem, które ma znacznie usprawnić procesy na każdym etapie zakupów, jest mobilna aplikacja. Swoją wersję takiego rozwiązania, otrzymają zarówno klienci sklepu, jak i jego właściciele. W przypadku tych pierwszych, będzie ono pełniło rolę programu lojalnościowego oraz umożliwi płatność za zakupy. Podobnie jak inteligentne półki, aplikacja przygotuje spersonalizowaną ofertę na bazie posiadanych informacji o poszczególnych klientach.

Bardziej rozszerzone działanie będzie miała wersja dla franczyzobiorców. Pozwoli na kompleksowe zarządzanie sklepem, wzbogaconym nowymi rozwiązaniami. Aplikacja jest na razie na etapie szczegółowych testów, w których udział bierze ponad sto sklepów. Pozytywne wyniki badań sprawią, że już w 2019 roku, zaprezentowane rozwiązania zostaną wdrożone.

 

Sklepy przyszłości zabiorą pracę kasjerom?

Właściciele sieci Żabka twierdzą, że w tym momencie proponowane przez nich rozwiązania technologiczne nie zastąpią pracowników. Sklepy przyszłości nadal będą miejscami potrzebującymi ludzi do obsługi klienta. Nie da się natomiast wykluczyć tego, że tej pracy będzie mniej.

Tej tezie, niejako zaprzeczają stacjonarne sklepy Amazon Go. Tam faktycznie jedynymi pracownikami są osoby uzupełniające towar i ochrona. Kasy samoobsługowe zostały zastąpione mobilną aplikacją podpiętą do karty kredytowej klienta, a pieniądze pobierane są same przy wyjściu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszym blogu, w artykule – „Amazon Go – tam, gdzie handel stacjonarny spotyka się z e-commerce”.

Czy tak będzie wyglądać przyszłość handlu? Patrząc na obecną rewolucję cyfrową i rozwój technologii jest to bardzo możliwe. Również wymagania klientów stale rosną, zatem coraz większym wyzwaniem jest sprostanie im. Przemyślane rozwiązania w oparciu o nowoczesną technologię, mogą znacznie pomóc w przyciągnięciu do sklepu jak największej liczby klientów. Prezes Żabki podkreśla, że sklepy przyszłości, to odpowiedź na dynamicznie zachodzące zmiany, do których trzeba się dostosować.

Tylko w tym roku Żabka otworzyła 500 nowych sklepów, a przez 20 lat działalności powstało ich ponad 5 tysięcy. W 2017 roku odnotowała dochody w wysokości ponad 7 mld złotych.

Więcej na temat wizji Żabki znaleźć można na: Żabka wskazuje przyszłość handlu: wspólnie z Microsoft prezentuje innowacyjny koncept sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sklepy przyszłości

czas na przeczytanie: 3 min