Ustawa o zakazie handlu

Written by

Ustawa o zakazie handlu jednak ulegnie zmianie?

Bez kategorii| Views: 155

Obowiązująca od marca 2018 roku ustawa o zakazie handlu przewiduje, że do 2020 r. wszystkie niedziele będą niehandlowe. Z nowym rokiem pojawiają się głosy, że plany te mogą ulec zmianie i to drastycznie.

 

Ustawa o zakazie handlu nie podoba się konsumentom?

Wiele czynników wskazuje na to, że zmiany polityków podyktowane są w dużej mierze niezadowoleniem klientów. O ile obowiązujące w zeszłym roku przepisy zezwalały na dwie niedziele handlowe i nie budziły aż takiego niezadowolenia, o tyle niedawne zmiany niemal od razu spotkały się ze sprzeciwem. Jednocześnie w mediach zaczęła obowiązywać opinia, iż pierwotna wersja ustawy nie zostanie zrealizowana. Co więcej, przywrócona ma być forma z poprzedniego roku.

Ustawa o zakazie handluNa początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki został zapytany wprost o to, czy informacje te są prawdziwe. Co prawda nie padła jednoznaczna odpowiedź, jednak pojawiło się sformułowanie dotyczące dogłębnej analizy obecnego stanu rzeczy: (…) po pewnym czasie działania danej ustawy przyglądamy się, jak ustawa w praktyce działa, bo co innego jest na papierze czasami, a co innego w rzeczywistości” – odpowiedział dziennikarzom.

Analizując całą sytuację nie można nie oprzeć się wrażeniu, że zmiany w tym temacie są nieco podyktowane przeprowadzonymi w połowie stycznia br. przez Havas Media Group badaniami. Uzyskane wyniki wskazują, że Polacy przez rok zmian zdążyli przyzwyczaić się do zmian, w wyniku czego często zakupy realizowane są na zapas (55%). Z drugiej strony aż 46% ankietowanych uważa, że rozwiązanie z 2018 r. (dwie handlowe niedziele), były lepszym rozwiązaniem, aniżeli obecny stan, czy całkowity zakaz. Warto zaznaczyć, że jeszcze w zeszłym roku taką opinię deklarowało 37% Polaków.

Można zatem przewidywać, że pod naporem niezbyt pozytywnych opinii, rządzący będą w stanie się ugiąć i zmienić kształt wcześniej przyjętej ustawy. Na chwilę obecną nic nie jest jednak pewne. Z drugiej strony po komentarzach rządzących można przewidywać, że dogłębnie analizują skutki całkowitego zakazu handlu.

 

E-commerce objęte zakazem handlu

Ustawa o zakazie handluW zeszłym roku zaraz po wprowadzeniu zakazu handlu, liczne badania opinii wykazały, że Polacy są zadowoleni z nowych przepisów. Na fali tych głosów pojawiły się nawet propozycje od Solidarności, dotyczące wniesienia zakazu również na sklepy internetowe, o czym pisaliśmy na blogu: Zakaz handlu – dotknie również branżę e-commerce.

Z czasem jednak pozytywna opinia dotycząca objęcia zakazem handlu e-commerce ucichły. Można oceniać, iż powodem jest utrudnione skontrolowanie czy sklepy takie naprawdę działają w niedziele objęte handlem. Sama minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz o zmianie przepisów mówi: „Nie ma takiej sytuacji, w której pod wpływem danych nie zmienia się decyzji wcześniej podjętych. Tu mamy pewne bazowe dane.”

Co jednak cieszy, najnowsze wyniki rynkowe pokazują, że ustawa o zakazie handlu przyczyniła się od powstawania nowych podmiotów. Na koniec grudnia zeszłego roku zarejestrowanych było niemal 31 tys. sklepów internetowych. W porównaniu do 2017, to wzrost o 6,1%, a tym samym rynek e-handlu powiększył się o 1,8 tys. nowych sklepów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ustawa o zakazie handlu jednak ulegnie zmianie?

czas na przeczytanie: 2 min