zakaz handlu

Written by

Żabka obchodzi zakaz handlu i to zgodnie z prawem

Bez kategorii| Views: 264

Pod koniec września umocniły się pierwsze wyroki sądowe, które zezwalają właścicielom sklepom Żabka na handel w niedziele, z uwagi na status placówek pocztowych. Politycy zapowiadają zmiany w prawie, a Żabka planuje ekspansję rynku e-commerce.

 

Zakaz handlu nie obejmuje placówek pocztowych

Państwowa Inspekcja Pracy skierowała do sądów zarzuty o łamanie zakazu handlu przez placówki sklepów Żabka. Z uwagi na fakt, iż firma funkcjonuje przede wszystkim w oparciu o franczyzę, wszystkie przypadki rozpatrywane są indywidualnie. Łącznie pozwów jest kilkadziesiąt, jednak 8 z nich na tę chwilę zostało przez sady rozstrzygnięte na korzyść sklepów – 3 z nich już się uprawomocniły.

Politycy zapowiadają, że będą walczyć z takimi praktykami, które w ich mniemaniu są łamaniem prawa. Nie jest jednak wiadomo kiedy i w jakim zakresie zakaz handlu ulegnie modyfikacji.

 

Żabka wejdzie w e-commerce?

zakaz handluPodczas niedawnej konferencji Żabki, na której zaprezentowana została wizja sklepów inteligentnych, padły przede wszystkim deklaracje dotyczące rozwiązań stacjonarnych. Właściciele sklepu nie kryli jednak, że rozwój marki w kierunku e-commerce niedługiej przyszłości jest możliwy. Ta decyzja z pewnością umocni pozycję firmy, która z uwagi na rozbudowaną sieć kontaktów biznesowych z firmami kurierskimi, może mieć pewną przewagę konkurencyjną.

 

Więcej na temat konferencji przeczytasz w naszym wpisie: Sklepy przyszłości.

 

Rozwój w kierunku sprzedaży produktów spożywczych online wydaje się z resztą naturalnym kierunkiem rozwoju. Ponadto warto zaznaczyć, że wyścig w zapewnieniu klientom świeżych produktów przez internet już się rozpoczął. Za oceanem od dłuższego czasu Amazon dynamicznie rozwija gałąź e-grocery, a w ślad za nim idzie rodzime Allegro (Zmiany w Allegro – Sprzedaż żywności i duży sojusz).

Wiele w rozwoju sprzedaży świeżych produktów, szczególnie w niedziele niehandlowe, zależy od dostarczenia owych produktów. Firmy kurierskie widząc rozwijające się trendy dążą do zapewnienia odpowiednich warunków dostawy. Może się więc okazać, że w niedługim czasie zakaz handlu nie będzie aspektem, który sklepy będą obchodzić poprzez miana placówek pocztowych.

Przypomnimy, że zakaz handlu obowiązuje od marca br. Kary za załamanie prawa obejmują do 100 tys. zł. Wszystkich placówek Żabki jest w Polsce ponad 5 tys. Nie jest jednak wiadome ile z nich ma status placówki pocztowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Żabka obchodzi zakaz handlu i to zgodnie z prawem

czas na przeczytanie: 2 min