żabka otwarta w niedziele

Written by

Żabka otwarta w niedziele, czyli zakaz handlu nie dla wszystkich

Bez kategorii| Views: 174

Mimo tego, że obowiązuje już od roku, ustawa o niedzielnym zakazie handlu ciągle budzi kontrowersje i wątpliwości. Właśnie zapadły wyroki, które umożliwiają sklepom, które są jednocześnie placówkami pocztowym, na handel we wszystkie niedziele.

 

Żabka otwarta w niedziele zgodnie z prawem

Od początku 2019 r., zgodnie z ustawą o zakazie handlu, zakupy zrobimy już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak od obowiązujących przepisów istnieją także wyjątki (sklepy ze statusem placówek pocztowych), które od początku podnosiły dyskusję o interpretacji przepisów.  Mowa tu przede wszystkim o sieci sklepów Żabka, które dzięki współpracy z Pocztą Polską i DHL funkcjonują jako punkty odbioru przesyłek. W konsekwencji od początku obowiązywania ustawy, mogły być otwarte w każdą niedzielę.

Takie rozwiązanie, wydaje się korzystne zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów, jednak budzi podejrzenia Państwowej Inspekcji Pracy. Jedynie w maju 2018 roku skierowała ponad 60 pozwów sądowych, sugerując, że polityka handlowa, prowadzona przez Żabkę, jest naruszeniem prawa.

żabka otwarta w niedzieleW pierwszych wyrokach, które zapadały, sąd orzekał na niekorzyść franczyzobiorców i nałożył kary finansowe na właścicieli. Zgodnie z przepisami, kary za naruszenie ustawy mogą wynosić od 1000 do nawet 100 tysięcy złotych. Jednak po kolejnych odwołaniach, sytuacja uległa zmianie, o czym pisaliśmy na naszym blogu: Żabka obchodzi zakaz handlu i to zgodnie z prawem. W 148 sprawach, związanych z zakazem handlu, w których ukarani właściciele złożyli sprzeciwy od wyroków, sądy podjęły decyzję o umorzeniu postępowania. Franczyzobiorcy zostali uniewinnieni. Zatem sieć sklepów, należących do Żabka Polska będą otwarte w niedziele zupełnie legalnie.

 

Niedziele handlowe powrócą?

Według najnowszego badania Maison&Partners dla Związku Przedsiębiorstw i Pracodawców, liczba Polaków niezadowolonych z zakazu handlu wzrosła do 51%. Ostatnimi czasy także wśród polityków pojawia się coraz więcej głosów, świadczących o wątpliwościach, co do istnienia ustawy o zakazie handlu w obowiązującej obecnie formie. Jacek Sasin, szef komitetu Stałego Rady Ministrów, przyznał w mediach, że zmiana w przepisach niekoniecznie spełniła zakładane oczekiwania: „Z jednej strony mamy informacje, mówiące o tym, że ten zakaz źle wpływa na te małe sklepy, na te rodzinne polskie przedsiębiorstwa, a tu chcieliśmy je wzmocnić.” Podobnymi wnioskami podzielił się premier Mateusz Morawiecki: „Cichym marzeniem było, by polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało. Za parę tygodni będziemy mieli dokładniejsze analizy.” stwierdził podczas telewizyjnego wywiadu.

Business Insider Polska dotarł do analizy, przygotowanej przez ekspertów z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Transportu. Według tych danych, sugerowane jest złagodzenie przepisów prawa i przywrócenie dwóch niedziel handlowych w ciągu miesiąca, tak jak było w ubiegłym roku. Eksperci twierdzą, że takie rozwiązanie może być optymalne zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów. Jednocześnie zaznaczają, że trudno jest na chwilę obecną jednoznacznie określić rezultaty zaostrzenia ustawy o zakazie handlu. Znowelizowane przepisy obowiązują bowiem stosunkowo od niedawna, gospodarka jest w dobrym stanie, a ubiegły rok był wyjątkowo łaskawy dla sprzedaży. Jednak Ministerstwo zaznacza, że to dopiero początek drogi do ewentualnych zmian. Na jednej analizie z pewnością się nie skończy, gdyż ciągle realizowane są dalsze prace nad efektami zaostrzenia ustawy o zakazie handlu.

 

Jak sobie radzić z niedzielami niehandlowymi?

Żabka otwarta w niedzieleBiorąc pod uwagę pozytywne dla sieci sklepów Żabka decyzje sądów, można przypuszczać, że kolejni przedsiębiorcy mogą iść podobną drogą. Tym bardziej, że trudno określić, kiedy zostanie ustalona ostateczna forma ustawy o zakazie handlu. Chcąc przekształcić swój sklep w placówkę pocztową, nie wystarczy wpisać takiej informacji do PKD lub tylko umieścić stosowne oznaczenie w sklepie. Należy nawiązać ścisłą współpracę z operatorem pocztowym i świadczyć tego rodzaju usługi.

Z innego sposobu na legalny handel w niedziele, postanowiła skorzystać sieć sklepów Topaz, posiadająca około 110 placówek w Polsce. I tak, w niedziele niehandlowe, do sklepu w Radzyniu Podlaskim wchodzi się przez stację benzynową. Kasy fiskalne stacji umieszczone zostały w budynku sklepu. Sprawa także została rozpatrywana przez sąd, jednak jak się okazało, wszystko działa zgodnie z prawem.

W ustawie o zakazie handlu istnieje jednak zapis o kryterium „przeważającej działalności”. Pozwoliło to na uniknięcie masowego przekształcania sklepów w apteki, punkty gastronomiczne, czy kwiaciarnie. Co ciekawe, placówek pocztowych powyższe kryterium nie obowiązuje, zatem do czasu ewentualnej nowelizacji ustawy możemy spodziewać się kolejnych kreatywnych rozwiązań ze strony przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Żabka otwarta w niedziele, czyli zakaz handlu nie dla wszystkich

czas na przeczytanie: 3 min